اماکن دیدنی اهواز ؛ سفر به سرزمین پل‌های ایران

 

اماکن دیدنی اهواز ؛ سفر به سرزمین پل‌های ایران

 

اهواز یکی از شهرهای جنوبی ایران در خاک خوزستان است که تاریخ پرآوازه‌ای را در بطن خود جای داده است. این سرزمین نفت‌خیز به پل‌های دیدنی خود مشهور است؛ این سازه‌های عظیم از جذاب‌ترین جاهای دیدنی اهواز محسوب می‌شوند که در بستر رود کارون زیبایی خود را به رخ همگان می‌کشند. اصالت این شهر باستانی، به دوران پادشاهان عیلامی باز می‌گردد و از آن زمان به‌عنوان منطقه‌ای برای گذران زندگی مردم انتخاب شده است.

 

۱. رود کارون، نبض زندگی در مکان های دیدنی اهواز

این رود که عمری باستانی و قدمتی طولانی دارد، یکی از دلایل اصلی شکل‌گیری تمدن در شهر تاریخی اهواز بوده است. کارون از قدیم‌الایام جایی برای تفریح و خوش‌گذرانی‌ اهوازی‌ها بوده است. شب‌زنده‌داری با اهالی شهر در کنار کارون تاریخی، بخش عمدهٔ لذت سفر به اهواز را تشکیل می‌دهد. پل‌های معروف اهواز بر بستر کارون بنا شده‌اند که خود از دیدنی‌های این کلان‌شهر هستند.

 

۲. پل سفید، نمادی جاودان از اهواز

پل سفید یا همان پل معلق اهواز که به پل هلالی نیز مشهور است، نزدیک به ۸۰ سال عمر دارد که همواره از آن به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین نمادهای کلان‌شهر اهواز یاد می‌شود. در اطراف این پل فلزی، پارکی سرسبز وجود دارد که برای وقت‌گذرانی و تفریح انتخاب مناسبی خواهد بود.

 

۳. پل سیاه، گذر قطارها از روی رود کارون

نام این پل از رنگ سیاه آن نشأت می‌گیرد. دو سوی رودخانه توسط این سازه‌ٔ عظیم سیاه‌رنگ به‌هم متصل شده است تا امکان تردد قطار را از روی کارون میسر سازد.

۴. پل طبیعت، اتصال دو پارک دیدنی در اهواز

یکی از پل‌های دیدنی و جذاب اهواز، پل طبیعت است که متناسب با اسمش، رابط دو پارک لاله و ساحلی در شهر است. این مسیر رفت‌وآمد بین دو نقطه‌ٔ سبز شهر، این فرصت را برای شما ایجاد می‌کند که زمانی را برای وقت‌گذرانی در طبیعت صرف کنید.

۵. آبشاری هفت‌رنگ که شب‌های اهواز را دیدنی می‌کند

در بین جاهای دیدنی اهواز، آبشاری خوش‌رنگ‌ولعاب هم پیدا می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین آبشارهای مصنوعی خاورمیانه است. آبشار مصنوعی اهواز روی پل هفتم این شهر واقع شده است و یکی از پاتوق‌های محبوب اهوازی‌ها برای خوش‌گذرانی است.

۶. کاروانسرای معین‌التجار، بنایی که از تاریخ سخن می‌گوید

کاروانسرای معین‌التجار، از بناهای به‌جامانده از دوران قاجار است که توسط بازرگانی جنوبی، درست روبه‌روی رود کارون بنا شده است. این بنای تاریخی و دیدنی، متناسب با اقلیم آب‌وهوایی اهواز ساخته شده است و نمونه‌ای از گنجینه‌‌های پرارزش مجموعه‌ٔ کاروانسراهای ایران است که ماجراهای پررمز و رازی از تاریخ و تجارت را در بندبند خود نهفته دارد.

۷. خانهٔ ماپار، عمارتی به رنگ نوستالژی

این بنای آجری خوش‌ رنگ‌ولعاب، با معماری نوستالژیک خانه‌های قدیمی ایران، درهای زیبای چوبی، پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی و… فضایی دنج را پیش روی‌تان قرار می‌دهد که یادآور صمیمیت و اصالت فرهنگی ایرانیان است.

۸. کلیسای سورت مسروپ، بنایی مملو از آرامش عرفانی

در خیابان شهید مصطفایی اهواز، بنایی سفید با شمایل عرفانی کلیسا خودنمایی می‌کند که در دوره‌ٔ پهلوی، توسط شخصی به‌ نام ترداد داویدیان که از کارمندان شرکت نفت بود، بنا شده است. این کلیسا، معماری دلنشین و روح‌نوازی دارد و مکانی برای نیایش ارامنه‌ٔ اهواز محسوب می‌شود.

۹. آرامگاه علی بن مهریاز اهوازی، زیارتگاهی برای شیعیان

علی بن مهریاز اهوازی، از دانشمندان و عالمان شیعه بود که افتخار همراهی امام هشتم شیعیان را داشت و از یاران محبوب امام رضا (ع) به شمار می‌رفت. این بارگاه ملکوتی در بین مردم اهواز، جایگاه ویژه‌ای دارد و در مناسبت‌های مذهبی، تصویری زیبا از گردهمایی مردم شهر را به تصویر می‌کشد.

۱۰. موزهٔ هنرهای معاصر اهواز، تبلور هنر امروز در شهر

این موزه‌ٔ دیدنی در دو طبقه، علاوه‌بر تمرکز بر نمایش آثار هنرمندان اهوازی، فرصت بازدید از خلاقیت‌های هنرمندان سایر شهرهای ایران را هم فراهم آورده است.

۱۱. موزهٔ خراطی، نمایشی از هنرهای چوبی در اهواز

این موزه اولین موزه‌ٔ خراطی کشور است که با تمرکز بر صنایع چوبی و تأثیر چشم‌نواز آن در زندگی امروز، فرصتی برای ابراز هنرهای بومی به‌وجود آورده است.

۱۲. دانشکدهٔ سه‌گوش اهواز، کلاسی در جسورانه‌ترین معماری شهر

یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی اهواز که در خیابانی در نزدیکی حاشیه‌ٔ غربی کارون قرار دارد، دانشکدهٔ سه‌گوش ادبیات است. هرچند که امکان بازدید از داخل این بنای خوش‌طرح وجود ندارد، اما زیبایی و معماری عجیب آن به‌حدی چشمگیر است که بازدید از نمای بیرونی آن هم برایتان جذاب خواهد بود.

 

 

کلمات کلیدی
appsettingFree